Poradnie

Kardiolog

Kardiolog

Specjaliści:

  • Dr n. med. Anna Jakubowicz-Klecha
  • Dr n. med. Anna Jankowska
  • Dr n. med. Tomasz Klecha
  • Lek. med. Ewa Gołacka
  • Lek. med. Tomasz Iżko
  • Lek. med. Łukasz Siudak

Refundacja NFZ oraz konsultacje odpłatne


Kardiologia – zajmuje się chorobami serca i układu krążenia. W poradni kardiologicznej lekarze ustalają leczenie farmakologiczne i rehabilitację oraz planują niezbędne badania inwazyjne i nieinwazyjne u pacjentów z chorobami sercowo-naczyniowymi.

Jeżeli występują takie objawy jak:

  • ból lub pieczenie w klatce piersiowej,
  • często miewasz omdlenia,
  • kołatanie serca,
  • duszność wysiłkową.

to znak że możesz potrzebować pomocy w ramach konsultacji kardiologicznej.
Kardiolodzy w naszej poradni dysponują dodatkowymi narzędziami diagnostycznymi takimi jak: echo serca, holter ciśnieniowy do całodobowej rejestracji ciśnienia tętniczego oraz holter EKG do 7 dni monitorowania czynności serca.

Badania diagnostyczne w poradni kardiologicznej:

Elektrokardiogram (EKG) – zapis jest wykonywany u każdego pacjenta przed wizytą.

Holter ciśnieniowy  – to 24-godzinny sposób pomiaru ciśnienia tętniczego. Pacjent przez całą dobę nosi specjalny mankiet, który co kilkanaście minut napompowuje się i dokonuje pomiaru ciśnienia. Dane z tych pomiarów są zapisywane w niewielkim urządzeniu które można nosić na pasku. Na badanie należy zgłosić się w luźnym ubraniu, bo trzeba będzie pod nim ukryć zarówno mankiet jak i aparat zapisujacy pomiary ciśnienia. Wykonany zapis w urządzeniu odczyta i oceni lekarz w specjalnym programie komputerowym.

Holter EKG  – do klatki piersiowej w określonych miejscach przykleja się elektrody. Miejsca przyklejenia muszą być ogolone i odtłuszczone. Elektrody łączą się z urządzeniem rejestrującym pracę serca, które przyczepiane jest do paska pacjenta. Jego noszenie w żaden sposób nie powinno ograniczać aktywności pacjenta, wręcz przeciwnie – powinien on wykonywać w ciągu dnia te same czynności co zwykle, ponieważ niektóre zaburzenia rytmu serca pojawiają się właśnie w trakcie wykonywania codziennych zajęć, a nie w spoczynku. Dużą zaletą Holtera EKG jest to, że umożliwia on analizę pracy serca także podczas snu.

Podczas badania holterem EKG pacjent:

  1. musi prowadzić dziennik pacjenta, w którym zapisuje swoje dolegliwości, ich czas oraz po jakich czynnościach wystąpiły;
  2. nie może brać kąpieli i prysznica;
  3. nie może używać koców i poduszek elektrycznych;
  4. nie powinien także manipulować przy urządzeniu, z wyjątkiem naciskania przycisku oznaczającego wystąpienie dolegliwości.

Wykonany zapis w urządzeniu odczyta i oceni lekarz w specjalnym programie komputerowym.

Echo serca – jest to badanie dzięki któremu można ocenić struktury anatomiczne serca oraz przepływ krwi w ich obrębie. Jest wykonywane rutynowo u osób z chorobą wieńcową, nadciśnieniem tętniczym, podejrzeniem wad serca, także w wieloletniej cukrzycy i wielu innych.
W naszej poradni echo serca jest wykonywane przezklatkowo, co oznacza, że lekarz przykłada głowicę urządzenia na klatce piersiowej , w okolicy serca. Wcześniej skóra będzie pokryta specjalnym żelem, który zapewnia dobry kontakt głowicy i przekazywanie sygnału. Wynik otrzymuje się zaraz po zakończeniu badania.