Dermatologia – zajmuje się badaniem struktury i funkcji skóry, a także schorzeniami skóry i jej przydatków (włosów, paznokci) oraz niektórymi chorobami ogólnoustrojowymi, ujawniającymi się na skórze (np. choroby tkanki łącznej).
W ramach konsultacji dermatologicznej lekarz bada skórę i poszukuje przyczyn jej nieprawidłowego wyglądu. Oprócz farmakoterapii lekarz może też zdecydować o użyciu kriochirurgii do której używamy podtlenku azotu.
Poradnia dermatologiczna zajmuję się diagnozowaniem oraz leczeniem :
W poradni w ramach ubezpieczenia przyjmowane są także dzieci.
Kriochirurgia w dermatologii
Kriochirurgia jest skuteczną metodą wykorzystywaną w leczeniu licznych chorób także dermatologicznych. Polega na miejscowym, kontrolowanym niszczeniu chorej tkanki przez jej zamrażanie. Wskazania i przeciwskazania do zabiegu określa lekarz po zbadaniu pacjenta. Zabieg może wywołać czasami efekty niepożądane, o które należy zapytać lekarza. Zwykle jest to niewielki dyskomfort bólowy lub obrzęk w miejscu zabiegu. Nie mniej zabieg należy do bezpiecznych i może być powtarzany jeśli zachodzi taka potrzeba.
Najczęściej kriochirurgię w dermatologii stosujemy do usuwania włókniaków miękkich, ziarniaków, zmian przerostowych o łagodnym przebiegu, brodawek łojotokowych oraz brodawek zwanych potocznie kurzajkami. Gdy podejrzewamy u siebie kurzajkę, najlepiej od razu umówić się na wizytę u dermatologa. Kurzajki nie należy dotykać, wyciskać czy drażnić w żaden sposób, ponieważ to tylko spowoduje rozsianie wirusa i pojawienie się kolejnych kurzajek. Specjalista oceni zmiany skórne i zaleci odpowiednie leczenie.